Zazimování zahradního jezírka

Zima již pomalu klepe na dveře a proto je zapotřebí zahradní jezírko řádně vyčistit a zazimovat.

Zima již pomalu klepe na dveře a proto je zapotřebí zahradní jezírko řádně vyčistit a zazimovat. Opomenout samozřejmě nesmíme rostliny a živočichy, pro které je zahradní jezírko domovem.

 

Kdy věnovat rostlinám péči?

Po příchodu prvních mrazíků je nutné zaměřit pozornost na bahenní rostliny. Listy těchto rostlin jsou v nadzemní části v tomhle období nevzhledné a míza rostlin je stažená do cibulek a kořenů. Mimo hladinových výhonů vachty trojlisté, jejíž výhony vydrží i zamrzlé v ledu, odstraníme nadzemní části všech rostlin okolo zahradního jezírka. K ostříhání rostlin můžeme použít nůžky s kleštěmi, které jsou vynikajícím pomocníkem při tomto úkonu.

Jakmile začnou rostliny rostoucí na březích usychat, je správný čas tyto rostliny ostříhat.

Oase FlexiCut 2 in 1, nůžky s kleštěmi

 

Proč odstraňujeme listy rostlin?

Po příchodu podzimu a během zimního období listy uhnívají a následně padají do jezírka, kde klesnou až na samotné dno. Při jejich tlení vznikají jedovaté plyny, které zhoršují podmínky rybí osádce v jezírku. Před příchodem prvních mrazů je tedy dobré dno jezírka vyčistit jezírkovým vysavačem v některých případech si vystačíme jen s dnovou síťkou.

 

Jezírkovými vysavači zbavíme dno veškerých nečistot, jako je listí, odumřelé části rostlin, kal, sediment, řasy atd. Všechny tyto nečistoty mohou v jezírku způsobit nepěknou paseku. Dnová síťka si zase poradí s většími nečistotami, které hubice vysavače zkrátka nepobere.

 

Jezírkový vysavač si u nás můžete i zapůjčit (Zapůjčení jezírkového vysavače) což je výhoda pokud zvažujete koupi vysavače. Jezírkové vysavače Vám rádi zapůjčíme a poskytneme odbornou ukázku.

Oase PondoVac 4 - Jezírkový vysavač

 

Jak zabráním spadu listí do jezírka?

Jak nám je již od dětství známo, stromy se na podzim zbavují listů. Při spadu listí není k zahození použití sítě k zakrytí jezírka, pomocí které vytvoříme mechanickou zábranu a zabráníme tak spadu listí do jezírka. Sítě k zakrytí jezírka jsou velmi poddajné, jejich vypnutí je tedy velice snadné. Po okrajích jezírka se síť zajistí plastovými držáky.

 Oase AquaNet - Zakrývací síť

 

Filtrační technologie v zimě

Před příchodem prvních silnějších mrazů je potřeba ochránit i technologii jezírka v podobě jezírkových čerpadel, jezírkových filtrací nebo UVC filtrací tedy UV lamp. Silné mrazy totiž mohou tato zařízení trvale poškodit. Jedná se hlavně o čerpadla a rozvody vody v potrubí, které je položeno v mělké hloubce. Kulové ventily, kohouty a šoupata tedy odvodníme. Právě tato zařízení jsou mrazem poškozována nejčastěji.

 

Čerpadlové zapojení filtračního systému

Pokud je filtrační systém jezírka - jezírková filtrace umístěna nad úrovní hladiny je zapotřebí před úderem mrazů systém vypnout a vypustit vodu z celého systému.

 

Gravitační zapojení filtračního systému

Pokud je filtrační systém jezírka umístěn pod úrovní hladiny v šachtě a nehrozí jeho zničení mrazem, může zůstat v provozu i během zimy. Můžeme také pro menší spotřebu elektrické energie zvolit slabší jezírkové čerpadlo, jelikož není potřebná stejná cirkulace vody, jako v létě. Čerpadla s regulací výkonu lze nastavit na menší výkon, tudíž náhrada čerpadla není nutná.

 

Zazimování čerpadla a UV lampy

Jezírkové čerpadloUV lampu v ideálním případě odpojíme, vyčistíme, omyjeme a schováme na místo, kde nemrzne. Před jejich dalším provozem provedeme údržbu těchto zařízení.

Gravitační zapojení filtrace Tripond center vortex Tmc 110W

 

Aplikace zimního přípravku do jezírka

Po vyčištění jezírka a vypnutí filtračního systému doporučujeme aplikovat přípravek WINTER POND, který odebírá látky potřebné pro růst a rozvoj jednobuněčných (zelená voda) i vláknitých řas. Díky klimatickým změnám a kolísaní teplot během zimního období dochází k rozvoji řas během zimních měsíců častěji než dříve. Aplikovaný přípravek během zimních měsíců odebírá a váže živiny potřebné pro růst řas v zahradním jezírku. Tím dokáže omezit a zmírnit jejich výskyt po zimním období. Nastartování jezírka na jaře proto bude hračkou.

 Home Pond Winter Pond přípravek pro zazimování jezírka

 

Nezapomenout vytvořit otvor v ledové vrstvě!

V zimě je také zapotřebí věnovat pozornost hladině jezírka, kterou bychom neměli v žádném případě nechat zcela zamrznout. Souvislá vrstva ledu totiž neumožňuje přijímat kyslík a brání úniku výparů z hnijících rostlin, sedimentu a nečistot v jezírku. Je tedy nutně důležité, aby byla výměna těchto plynů zajištěna. Pokud nebude zajištěna výměna těchto plynů, obyvatelům jezírka hrozí udušení.

 Oase IceFree 4Seasons - Plovák proti zamrzání jezírka

 

Jak udržíme hladinu bez ledové pokrývky? Účinné řešení poskytnou tyto produkty!

1. Plovák proti zamrzání jezírka Oase IceFree 4Seasons vhodný do jezírek do objemu 20 m3 s optimálním množstvím rybí populace pro účinnou ochranu až do -20°C.

Plovák je možné upevnit pomocí rybářského vlasce nad nejhlubší místo jezírka tak, aby čerpadlo nebralo vodu přímo ze dna, kde by mohlo dojít k ucpání krytu čerpadla. Při hloubce 1,2 m a nižších, zkrátíme přiměřeně výtlakovou hadičku. IceFree 4Seasons udržuje okolí plováku během zimy bez ledové pokrývky, v teplých měsících vytváří vodní hru v podobě fontány.

Oase IceFree 4Seasons - Plovák proti zamrzání jezírka

 

2. Rozmrazovač vodní hladiny s topnou spirálou Oase IceFree Thermo pro účinnou ochranu až do -20°C.

Rozmrazovač s topnou spirálou s jejíž pomocí ohřívají vodu ve svém okolí. Topná spirála je umístěna na plováku. Ohřívače IceFree Thermo jsou k dispozici ve dvou provedeních o výkonu 200 W a 330 W, tedy Oase IceFree Thermo 200 a Oase IceFree Thermo 330

Oase IceFree Thermo 330 disponuje termospínačem, který při dosažení bodu mrazu, přístroj automaticky zapne, při překročení bodu mrazu jej opět vypne.

Oase IceFree Thermo 330 - Rozmrazovač vodní hladiny

 

3. Plovák proti zamrzání jezírka Pontec PondoPolar pro účinnou ochranu až do -10°C nebo do -15°C zaručí Ubbink IceFree Basic 25 SET.

Plovák Pontec PondoPolar je dvoudílný polystyrenový plovák. Tato varianta je bez elektřiny a patří k nejlevnějším protizámrazovým systémům jezírka. Výměna plynů probíhá přes odvzdušňovací otvory.

Plovák Ubbink IceFree Basic 25 SET je dvoudílný polystyrenový plovák vybaven vzduchovacím kompresorem s hadičkou a kamenem pro ještě větší efekt a účinnost v období zimy. V teplých měsících můžete vzduchovací kompresor použít pro přísun vzduchu vody.

 Pontec PondoPolar - Plovák proti zamrzání jezírka

4. Použití jezírkového čerpadla se zkráceným oběhem jako varianta vhodná pro jezírka větší než 20 m3 s větším počtem ryb.

Jezírkové čerpadlo s nízkou spotřebou postavíme do jezírka ideálně nad hlubší místo jezírka a ponoříme jej cca 1 m pod hladinu. Výtlak trubky či hadice vyvedeme cca 0,5 m nad hladinu, dále výtlak ohneme směrem dolů, tedy zpět na hladinu, na kterou bude voda dopadat volně. I takto jednoduše jde zajistit rozvlnění hladiny. Výsledný průměr nezámrzného otvoru v ledu se řídí právě výkonem použitého čerpadla a teplotními podmínkami vnějšího prostředí. Obrázek níže přiblíží funkci čerpadla se zkráceným oběhem. Obrázek je ilustrační.

Čerpadlo se zkráceným oběhěm pro zazimování jezírka

 

V kategorii zazimování jezírka najdete produkty pro bezpečné zazimování zahradního jezírka. Pokud si nejste výběrem jistí, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme a společně najdeme řešení na míru Vašemu jezírku. Jsme Vám k dispozici na info@doltak.cz

 

Autor: Michal Maxera 

Aktualizace 5.12.2022