Jarní hnojení trávníku: Kdy, čím a jak hnojit pro dokonalý vzhled

Kdy hnojit trávník na jaře? Tato otázka trápí mnohé majitele zahrad, protože správné načasování hnojení je zásadní pro zdravý růst a sytě zelenou barvu trávníku.

Aplikace granulovaného hnojiva pro zdravý růst trávníku a rostlin.

Kdy hnojit trávník?

Tato otázka trápí mnohé majitele zahrad, protože správné načasování hnojení je zásadní pro zdravý růst a sytě zelenou barvu trávníku. Začátek vegetačního období as ním i první hnojení trávníku závisí na několika faktorech, proto není možné určit pevný termín. Těmi nejdůležitějšími jsou teplota půdy a vzduchu.

Hnojivo neaplikujte během mrazů ani před dlouhodobým chladem a deštěm – trávník by zastavil růst a živiny by se odplavily do půdy, kde je už nevyužije.

V případě, že vás čeká první hnojení nového trávníku, věnujte zvýšenou pozornost výběru hnojiva. Zajistíte tak mladým rostlinám správnou výživu pro zdravý růst a zakořenění.

Na co nezapomenout před hnojením?

První hnojení se nejčastěji pojí s jarní vertikutací. Tu můžete dělat když se oteplí, země se prohřeje a na trávníku je patrné známky zintenzivnění růstu

Vertikutace trávníku pomocí elektrického vertikutátoru a ručního hrábě – odstranění mechu a stařiny z travního porostu.

Vertikutací odstraníte z trávníku odumřelou plst a částečně zredukujete mech, čímž vytvoříte prostor a vhodné podmínky pro nový růst. Pokud si nejste jisti, kdy hnojit trávník na jaře, ideálním časem je právě období po vertikutaci, kdy trávník začíná aktivně růst a dokáže efektivně využít dodaných živin.

Travní plsť brání pronikání vody, živin a vzduchu ke kořenům, což může trávník výrazně oslabit. Zadržování vlhkosti u listů vytváří ideální podmínky pro rozvoj nežádoucích fytopatogenních hub. Navíc samotný biologický rozklad odumřelé travní biomasy odebírá trávník o dusík.

Důrazně doporučujeme si před vertikutací vyznačit pozice postřikovačů v případě, že máte automatickou závlahu. Ideální jsou k tomu barevné vlajky. Při manipulaci se strojem se může snadno stát, že neúmyslně poškodíte trysku nebo celý postřikovač.

V běžné praxi je zažito, že se trávníky zejména na rodinných zahradách vertikutují dvakrát ročně. U velmi intenzivně pěstovaných trávníků je vhodné provádět vertikutaci vícekrát ročně. Platí to zejména v případě, že sekáte trávník automatickou sekačkou nebo pokud posekanou trávu neodstraňujete, ale mulčujete.

Pokud stihl trávník během zimy porůst, usnadněte si práci zkosením těsně před vertikutací. Po pohrabání a odstranění plsti z plochy je vhodné před aplikací hnojiva ještě jednou „vysávat“ sekačkou zbytky plsti. Následně můžete najet na pravidelný režim sečení.

Nerovnosti jsou nejviditelnější na jaře po vertikutaci, kdy se odhalí profil terénu. Je to ideální doba k vyrovnání velkých promáčknutí a propadlých míst. Můžete použít speciální trávníkový substrát nebo křemičitý písek. Čím je nerovnost hlubší, tím méně organické hmoty by měl zvolený materiál obsahovat.

Takové radikální zásahy se neobejdou bez dosevu. Volte speciální osiva k tomu určená. Nejčastěji se jedná o směsi s vysokým podílem Mätonohu ​​vytrvalého, který je navíc ošetřen tak, aby rychleji vzcházel. Mátonoh je výběžkatý druh trávy s vysokou regenerační schopností, který umí rychle přinést efekt.

V případě hrbolatého terénu se neobejdete bez válcování. Opět budete muset ustříhnout správnou vlhkost půdy, aby byl výsledek ideální.

Neměli byste také zapomenout na okraje trávníku. Zařízněte je na místech kde přerostl na chodníky či do záhonů.

Důležité je také zkontrolovat funkčnost závlahového systému – po aplikaci hnojiva jej budete potřebovat.

Houbovité choroby trávníku

V případě, že se na vašem trávníku projeví příznaky napadení nějakou houbovitou chorobou, nezapomeňte použít fungicid k omezení jejího šíření. Kromě trávníku byste měli fungicidem ošetřit i sekačku, případně vertikutátor, hrábě a veškeré nářadí použité při údržbě napadených ploch. Zamezíte tak nechtěnému rozšiřování infekce.

Proč hnojit trávník?

Ruční zavlažování mladé rostliny s vizualizací chytré zemědělské technologie a symboly růstu, vláhy a živin.
 

Rostliny, mezi nimi i trávy, potřebují ke svému růstu kromě kyslíku a uhlíku, který získávají z atmosféry také mnohé jiné biogenní prvky. Ty přijímají pomocí svých kořenů z půdy.

Kosbou a odstraňováním biomasy tyto prvky odebíráte z koloběhu a půda rychle ztrácí zásobu nejdůležitějších živin. Hnojení trávníku je proto nezbytné pro udržení jeho vitality. Na vyčerpaných půdách se zpomaluje růst a snižuje se schopnost regenerace po poškození, trávník ztrácí barvu a je méně odolný vůči škůdcům a chorobám.

Chcete-li mít trávník v dobré kondici, neobejdete se bez hnojení. Aplikací hnojiva dodáte trávníku chybějící živiny, které potřebuje pro svůj zdravý a bujný růst.

Čím hnojit?

Trh nabízí nespočet produktů určených k hnojení trávníků. Široký výběr kvalitních produktů naleznete v kategorii Hnojiva na trávník. Jak ale vybrat ten nejvhodnější? 

Speciální trávníková hnojiva se skoro výlučně vyrábějí v granulované formě, velmi zřídka v tekuté.

Pokud nemáte preferovanou značku hnojiva a rozhodujete se, které zvolit, měli byste zohlednit několik faktorů:

  • Každý růstový cyklus trávníku vyžaduje jiné živiny
    Kvalitní značka musí disponovat alespoň třemi výrobky s různými poměry živin N:P:K, které pokrývají potřebu trávníku během celého roku. Často se označují jako jarní (nebo startovací), letní a podzimní podle toho kdy se aplikují.
  • Kromě dusíku, fosforu a draslíku by hnojivo mělo obsahovat i další prvky
    Nejčastěji hořčík, síru nebo železo.
  • Důležité je sledovat procentuální obsah živin, ne jen poměr
    Obecně platí, že čím vyšší, tím lépe.
  • Moderní hnojiva musí mít tzv. řízené uvolňování živin
    Na jaře trávník potřebuje dusík pro růst, na podzim živiny pro ochranu před mrazem. Pro podzimní hnojení je ideální je T-Garden Trávníkové hnojivo Winter Ready, které zvyšuje odolnost trávníku.

Jarní hnojiva

Startovací hnojiva mají vždy největší podíl dusíku (často nad 20%) v různých formách. Hnojivem vhodným pro první jarní hnojení je například T-Garden Trávníkové hnojivo Spring Start, které podporuje intenzivní růst a regeneraci trávníku po zimě. Po zimě může být trávník poškozen a těsně po vertikutaci také nevypadá nejlépe. Dusík je prvek, který trávník potřebuje k intenzivnímu růstu a odnožování. Efekt se dostaví v závislosti na teplotách a nezapomeňte trávníku zajistit dostatek vody.

Aby efekt přetrval, měli byste volit hnojiva s řízeným uvolňováním živin. Nejžádanější je to právě u dusíku, jehož ztráty jsou u konvenčních hnojiv značné. Technologie řízeného uvolňování živin se mohou lišit.

Výhodou je, že se dusík uvolňuje v závislosti na teplotě půdy. Právě při zvýšení teploty půdy se zintenzivňuje růst a zvyšují se požadavky trávníku na přísun dusíku.

Navíc na jaře vždy existuje riziko intenzivních dešťů, které jsou schopny konvenční hnojiva spláchnout do podloží. Nejenže by se nedostavil žádný efekt, ale museli byste počkat i na vhodné počasí pro opakované hnojení. Výsledek: hnojíte, platíte dvakrát a náběh trávníku do sezóny je později. Tomuto lze předejít právě používáním profesionálních hnojiv s řízeným uvolňováním živin.

Na první pohled se jedná o dražší alternativu oproti konvenčním hnojivům. Po přepočtení si nákladů na metry čtvereční trávníku během celého roku však zjistíte, že rozdíl není velký, zvláště pokud si do toho započítáte i váš čas trávený hnojením. Oproti profesionálním hnojivům s řízeným uvolňováním živin je totiž třeba obyčejná hnojiva aplikovat 2 – 3 x častěji. Navíc výsledek nebude zcela srovnatelný.

Zavlažování trávníku na jaře

Intenzita zavlažování travních ploch závisí zejména na aktuálních teplotách, množství přirozených srážek a na mnoha dalších okolnostech. Jiné množství vody potřebuje trávník ve stínu, jiné na slunci. Závlahu trávníku výrazně ovlivňuje vodozádržná schopnost půdy, která je různá, svažitost terénu i orientace na světovou stranu.
 
Automatický zavlažovací systém nemůžete nechat fungovat bez dozoru. Pro efektivní zavlažování je vhodné použít kvalitní postřikovače, jako např. Hunter rotační postřikovač, které zajistí rovnoměrné pokrytí celé plochy trávníku. Trávník musíte sledovat a závlahu přizpůsobit jeho potřebám, které se během sezóny rychle mění.
Zapuštěný rotační postřikovač zavlažovacího systému při zavlažování trávníku a okrasných květin na zahradě.
 

Věděli jste?

Zalévejte vždy nad ránem, nikdy ne večer. Díky tomu se vyhnete zbytečnému rozšiřování houbovitých chorob na vašem trávníku.

Dalším pravidlem je zalévat jen tolik, kolik je nutné, aby trávník vypadal dobře. Praxe ukazuje, že nejvíce problémů, které se u trávníků řeší, jsou důsledkem přelévání. vypadá jako suchý. Tehdy mají lidé tendenci zalévat ještě častěji.

Co když nejste spokojeni s výsledkem?

Může se stát, že i přes vaši snahu trávník nevypadá tak jako byste si představovali. 

Problémy mohou nastat například pokud:

  • Byl nesprávně založen
    Nedostatečně hluboké zkypření půdy zejména na místech, kde se pohybovala těžká technika.
  • Je na špatném podkladu
    Zejména těžké jílovité půdy, ale také půdy s netypickým složením nebo podmáčené půdy bez dostatečné drenáže.
  • Je trávník starší
    Povrch půdy může být časem zhutněn pohybem osob či zvířat, ale také ubit deštěm a častým zavlažováním.)

V některých případech může pomoci provzdušnění (aerifikace) trávníku pomocí dutých hrotů a následné pískování, nebo topdressig. Není to ovšem pravidlo. S těmito úkony je třeba počkat než se trávník vzpamatuje z vertikutace, ale měli byste to stihnout před příchodem největších veder.

Chcete-li, aby byl váš trávník hustý, zdravý a sytě zelený během celého roku, důležité je správné hnojení a výběr kvalitního hnojiva. Více o výběru vhodného produktu se dozvíte v našem článku Trávníková hnojiva T-Garden – pro krásný trávník během celého roku.