Kapková závlaha, jak na to?

V letním období je naše zahrada sužována velkými vedry a rostliny, keře či stromy v naší zahradě potřebují ke svému růstu dostatek vody. Jak vyřešit tento problém a ulehčit si práci?

 Jak vyřešit tento problém kdy musíme trávit čas nošením těžké konve s vodou a rozlévat jí po zahradě, místo toho abychom trávili čas u vody my?

 Ideálním a velmi účinným řešením je kapková závlaha (či kapénková závlaha), která zavlažuje rostliny v zahradě po celou sezónu. Tento systém závlahy šetří čas strávený zaléváním, ale hlavně dokáže ušetřit peníze za již dnes velmi drahou vodu. Principem kapkové závlahy je dodání přesného množství vody přímo ke kořenům rostlin, tudíž systém, který neplýtvá vodouSystém kapénkové či kapkové závlahy lze samozřejmě i zautomatizovat pomocí kohoutkové řídící jednotky.

Kapková hadice pomocí plné hadice s kapkovači. U nás VARIANTA B) ^

 

Jak vlastně kapková závlaha funguje?

 Rozvody kapénkové či kapkové hadice se jednoduše připojí na zahradní kohoutek, čerpadlo, nebo sběrnou nádrž na dešťovou vodu. Voda je tlakem tlačena do jednotlivých kapkovačů, které zajišťují pravidelnou dávku vody po celé délce hadice. Pozor na tlak, který jde do kapkového potrubí. Kapková hadice je funkční v doporučeném tlaku v rozmezí 1 - 3 bar. Pokud je tlak vyšší, je nutné použití regulátoru tlaku který vyšší tlak zreguluje na požadovanou hodnotu. Spotřeba vody v kapkové závlaze se liší délkou, vydatností, průměru zavlažovacího potrubí a hlavně tlakem. Délku zavlažování jednoduše přizpůsobíte potřebám rostlin. 

 

Kapková závlaha se skládá z jednotlivých komponentů, které si dokáže sestavit každý sám. Dají se libovolně napojovat, kombinovat dle potřeby místa zavlažování. Spotřeba vody u zavlažovacího systému se počítá v litrech, které protečou celou soustavou za hodinu. Kapková závlaha se dá udělat několika způsoby, dle přání a požadavků na instalaci.

 

1. VARIANTA A) (pomocí kapkové hadice s věstavěnými kapkovači.)

Kapková závlaha funguje na principu hadice s vestavěnými kapkovači. Hadice se roztáhne po zahradě či záhonku k jednotlivým rostlinám, keřům a třeba i truhlíkům s květinami. Z každé dírky je v pravidelném intervalu vypuštěna voda, a rostliny ji tak nebudou postrádat.

Nejčastěji používaná je kapková hadice s průměrem 16mm. Hadice má každých 33 cm nebo 50 cm vestavěný kapkovač o průtoku 2 litry za hodinu, což ne vždy je zcela vyhovující rozměr. Hodí se spíše na zavlažování řádků, tůjí apod. 

Kapková hadice s vestavěnými kapkovači se sponem 33 cm nebo 50 cm. U nás VARIANTA A) ^

Kapková hadice s vestavěnými kapkovači se sponem 33 cm nebo 50 cm. U nás VARIANTA A) ^

 

Z čeho se skládá zavlažovací sestava VARIANTY A)?

 Jednodušší variantou pro zavlažování je pořízení kapkové hadice s integrovanými kapkovači, které jsou od sebe vzdálené 33 cm s vydatností 2l/h. Jsou k dostání v černé a hnědé barvě a tím se hadice stává v zahradě prakticky neviditelnou. Další variantou je kapková hadice určená pro podzemní instalaci. Hadice je ošetřená speciálním materiálem, který propouští vodu ven, ale nepustí kořeny rostlin a tím nedojde k ucpání.

VARIANTU A) SI MŮŽETE SESTAVIT NA PŘEDDEFINOVATELNÉ KARTĚ ZDE. JIŽ NA NIC NEZAPOMENETE.

 

2. VARIANTA B) (pomocí plné hadice s kapkovači.)

V tomto případě se nabízí možnost použití hadice ldpe 16 a kapkovače na hadici instalovat dle svých individuálních potřeb. Do hadice uděláme za pomoci děrovače otvor, do kterého následně vložíme požadovaný kapkovač. Opravdu nepoužívejte vrtačku, ale děrovač! Otvor po děrovači těsní a je to jistota správného fungování. :)  Při zajišťování závlahy ke stromům či rostlin je možné použít 2-cestnou nebo 4-cestnou tvarovku která lze umístit pouze se umístit pouze na kapkovač o průtoku 8 l/ hod.. Ze 4-cestné nebo 2-cestné tvarovky napojíme PVC hadičku  a ukončíme kapilární jehlou, kterou následně zapíchneme přímo k rostlině do země či do truhlíku s rostlinami.

Kapková hadice pomocí plné hadice s 8 l kapkovači a čtyřcestnou tvarovkou. U nás VARIANTA B) ^

 

Z čeho se skládá zavlažovací sestava VARIANTY B)?

Při pořízení LDPE 16/1,5 mm hadice, do které se pomocí děrovače přichytí kapkovač a následně přes hadičku s jehlou zavede na místo k zavlažování. Tento typ hadice lze uchytit pomocí plastových držáků.

VARIANTU B) SI MŮŽETE SESTAVIT NA PŘEDDEFINOVATELNÉ KARTĚ ZDE. JIŽ NA NIC NEZAPOMENETE.

 

3. Porézní hadice

Další variantou je porézní hadice, která se instaluje na zem. Při volbě této závlahy se voda dostává přímo ke kořenům výsadby. Porézní hadice má na těle póry, kterými voda vystupuje ven a povrch hadice je tak „orosen“ v celé délce. 

Porézní hadice v akci. ^

 

4. Mikrohadice s integrovanými kapkovači (mikro kapková závlaha)

Mikrohadice. Mikro kapková najde využití v domácnostech, zahradách, ve sklenících, na balkónech k zavlažování truhlíků s rostlinami atd. Mikrozávlaha funguje na stejném principu jak standardní kapková závlaha. Spojuje se tvarovkami k ní určené, tedy mikro. Na těle hadice jsou vestavěné kapkovače, které zaručují rovnoměrné zavlažování. Jako zdroj vody se nejčastěji používá vodovodní kohoutek. K dostání v černé i hnědé barvě dle umístění vestavěných kapkovačů.

 

Co je potřeba pro kapkovou závlahu? Vše od A do Z najdete u nás!

Kapková závlaha se připojuje na vodovodní řad, čerpadlo nebo nádrž na dešťovou vodu (samospádem). Každý vodní zdroj v sobě skrývá nějaké nečistoty, takže určitě doplnit závlahový systém o filtr nečistot a tak eliminovat možnost ucpání hadice či kapkovačů. Veškeré závlahové prvky jako jsou redukce, spojky, kolena, t-kusy... jsou u nás k dostání.

Sítkový nebo diskový filtr AZUD eliminuje nečistoty a zabrání jim vniknutí do kapkovačů. ^

 

 Pro ty co chtějí mít zavlažovací sestavu sofistikovanější, lze jí doplnit o časovač, který se postará o zapnutí a vypnutí závlahy, dle Vašeho nastavení. Jedná se o bateriovou řídící jednotku, která se připojí na zdroj vody a tím se stává kapková závlaha plně automatickou. Jednoduše nastavíte dny a čas, kdy se má soustava zavlažovat a o nic dalšího se nestaráte. 

Řídící jednotka Rain Bird TIMER 1ZEHTMR na kouhoutek . ^

 

Údržba kapkové závlahy

 Kapková závlaha nevyžaduje žádnou náročnou údržbu, samozřejmě údržba se liší kvalitou vody. Závlahový systém můžete nechat na zahradě po celý rok, jen je potřeba ze systému na zimu dostat pryč vodu. Ideálně pomocí kompresoru se stlačeným vzduchem.

 

Poradenství

 Naše firma se zabývá prodejem závlahových prvků pro realizaci závlah,  máme také bohaté zkušenosti s realizacemi a plánováním těchto projektů a rádi se o naše rady podělíme. V případě, že potřebujete poradit s plánováním závlahového systému ve vaší zahradě, neváhejte nás kontaktovat nebo nás navštivte v naší prodejně.